Jak zabezpieczyć taras przed jesienią?
Taras, jako przestrzeń zewnętrzna narażona na bezpośrednie działanie czynników pogodowych, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed jesienią. Przy odrobinie wysiłku przetrwa bez większych uszkodzeń sezon zimowy, a na wiosnę łatwiej będzie odpowiednio przygotować go do spędzania na nim wolnego czasu. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami na temat pielęgnacji tarasu.
Przygotowanie do zimy tarasu kompozytowego
Właściciele tarasów wykonanych z desek kompozytowych mogą przed jesienią spać spokojnie. W ich przypadku odpowiednie przygotowanie nie wymaga bowiem specjalnych prac czy dodatkowego wysiłku. Dzięki swojej konstrukcji kompozyt nie musi być w żaden sposób konserwowany czy zabezpieczany.
Najlepszym sposobem na to, by wiosną szybko doprowadzić taras kompozytowy do użytku jest uporządkowanie go jeszcze jesienią, najlepiej przed pierwszymi przymrozkami. Konieczne jest odkurzenie jego powierzchni z większych zanieczyszczeń, takich jak piasek oraz spadające z drzew liście. Następnie deski wykonane z kompozytu można też wyczyścić na mokro, nawet za pomocą myjki ciśnieniowej. Tak przygotowany taras będzie później łatwiej odśnieżyć czy też doczyścić po długiej zimie.
Nie musisz też martwić się nadmiernym zawilgoceniem kompozytu wynikającym chociażby z częstszych opadów jesienią czy też z dużej ilości zalegającego śniegu w okresie zimowym. Deski tego rodzaju nie wchłaniają wody, nie ulegają pod jej wpływem wypaczeniu czy innym uszkodzeniom. Zewnętrzne ryflowanie ułatwia natomiast pozbywanie się ewentualnej warstwy lodu – powierzchnia desek ma taką fakturę, że łatwo go skruszyć i usunąć.
Taras z drewna – konserwacja przed jesienią
Dużo więcej pracy wymaga przygotowanie przed jesienią tarasu wykonanego z drewna. Przede wszystkim za konserwację przed sezonem należy zabrać się nieco wcześniej, ponieważ w tym wypadku wyjątkowo istotna jest pogoda oraz temperatura powietrza.
Wstępne oczyszczanie wykonuje się podobnie, jak przy kompozycie. Konieczne jest dokładne odkurzenie drewna, zatem w ruch idzie miotła, a także sztywniejsze szczotki, na przykład ryżowe. Ważne jest dokładne wymiecenie piasku oraz innych drobnych zanieczyszczeń, by deski nadawały się do nałożenia odpowiednich preparatów ochronnych. Po usunięciu resztek błota oraz liści można przeprowadzić mycie. I w tym miejscu musimy nawiązać do wspomnianych już warunków pogodowych. Po czyszczeniu na mokro deski muszą w naturalny sposób wyschnąć – woda powinna odparować z ich powierzchni. Jeśli temperatura powietrza będzie zbyt niska, dojdzie do zatrzymania wilgoci wewnątrz drewna, co niestety skutkować będzie jego uszkodzeniem.
Na dobrze przeschnięte deski można zastosować preparaty impregnacyjne oraz osłaniające je przed insektami i pleśnią. Również po takiej pielęgnacji należy dać trochę czasu na ich wniknięcie w drewno i dobre wyschnięcie. Po tych zabiegach można przeprowadzić olejowanie – jedno z dwóch w roku, które tym razem niekoniecznie ma związek z podkreśleniem wybarwienia desek. W tym przypadku olej ma za zadanie wzmocnić drewno przed trudami zimy i ograniczyć konieczność gruntownej renowacji na wiosnę.
Olejowanie tarasu drewnianego powinno wykonywać się raczej w cieplejsze dni, a przynajmniej w takie, gdy temperatura przekracza 5 stopni Celsjusza. Przy niższej olej ma tendencję do ścinania się, przez co traci swoje właściwości, może zostawiać smugi i z pewnością nie zabezpiecza należycie drewna. Do konserwacji koniecznie trzeba wybrać olej przeznaczony do powierzchni zewnętrznych. Po nałożeniu ponownie należy odczekać aż preparat się wchłonie. Przez 2 do 3 dni po olejowaniu nie jest zalecane korzystanie z tarasu czy też ustawianie na nim jakiegokolwiek wyposażenia.
Dodatkowa ochrona
Jeśli bardzo martwisz się o ochronę tarasu kompozytowego lub drewnianego, jeszcze przed pierwszymi mrozami i śniegiem możesz przykryć jego powierzchnię, osłaniając ją zarówno przed opadami, jak i ochłodzeniem.
Wystarczy do tego plandeka w odpowiednim rozmiarze. Po wyłożeniu nią tarasu brzegi należy do niego przymocować. Można zrobić to za pomocą gwoździ, haczyków, a nawet trytytek, o ile pozwala na to konstrukcja tarasu. Jesienią i zimą sprawdzaj co jakiś czas szczelność przykrycia – w przypadku tarasu drewnianego, jeśli pod plandeką zalegać będzie woda, nawet solidne olejowanie może nie ochronić surowca przed wypaczeniem.