Ciągły dylemat, podłoga bukowa czy podłoga dębowa? Ich właściwości

Europejskie gatunki dębu i buku są popularnymi materiałami do budowy podłóg drewnianych. Posiadają one wiele wspaniałych właściwości i wydają się być bardzo wygodne dla projektantów. Największą popularnością cieszy się zwłaszcza dąb europejski – drewno to jest cenione za połączenie twardości, wytrzymałości i ładnego wyglądu.

To właśnie to drewno jest wykorzystywane do produkcji paneli na podłogi drewniane wytwarzanych przez niemieckiego producenta Henkelmann AG (jest to jeden z 4 podstawowych gatunków przez niego stosowanych). Interesujące jest również to, że panele te mają powłokę melaminową lub są wykończone fornirem – oznacza to, że naturalny efekt zastosowania litego drewna nie zostanie zepsuty przez niedoskonałości, takie jak pęknięcia.

Drewno bukowe – jakie posiada właściwości?

Drewno bukowe jest jasnym drewnem twardym, stosowanym od wieków. Jest cenione za swój czysty, równomierny i naturalny wygląd, a także często wykorzystywane do produkcji podłóg. Buk jest ceniony ze względu na swoją wytrzymałość i delikatną fakturę. Kiedy drewno staje się wilgotne, pęcznieje i zamyka słoje. Dzięki temu drewno bukowe jest odporne na rozszczepianie i wypaczanie po wyschnięciu. Niska gęstość drewna bukowego sprawia, że jest ono przyjemne w dotyku dla bosych stóp.

Buk to przyjemna w dotyku wykładzina podłogowa. Ma spokojne usłojenie i miodowy kolor, a także przyjemny zapach drewna. Buk jest łatwy do bejcowania i barwienia, dzięki czemu podłogi bukowe mogą uzyskać bardzo różnorodny wygląd. Docenią ją zarówno miłośnicy klasycznych podłóg, jak i zwolennicy neutralnych rozwiązań – bukowa podłoga pozwala urządzić pomieszczenie w dowolnym stylu i nic nie stoi na przeszkodzie, by po pewnym czasie użytkowania zmienić jej wystrój.

Podłoga dębowa – dąb, zawsze wart uwagi.

Dąb to szlachetny i długowieczny gatunek, przez wielu nazywany drzewem królewskim. Dość powiedzieć, że najdłużej żyjące dęby liczą sobie nawet ponad tysiąc lat. Gatunek ten jest niezwykle rozpowszechniony w Europie – te dostojne drzewa można spotkać od Irlandii po Ukrainę. W Polsce najpopularniejsze są dęby szypułkowe i bezszypułkowe, choć można spotkać także inne gatunki, takie jak dąb turecki czy dąb szypułkowy.

Trwałość i zrównoważony charakter drewna dębowego sprawia, że jest ono bardzo pożądanym materiałem na podłogi. Dąb może być częściowo barwiony w celu nadania mu bardziej rustykalnego wyglądu, ale dobrze komponuje się również z nowoczesnym wystrojem wnętrz. Dąb jest wystarczająco wytrzymały, aby stosować go w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze i kuchnie, ponieważ jest odporny na wilgoć.

Podłogi dębowe dostępne są w wielu wykończeniach, w tym ręcznie drapane i gładkie, co sprawia, że są odpowiednie dla Twojego domu lub biura. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą podłóg dębowych w Venifloor w naszym salonie online.