Czy można położyć parkiet na ogrzewanie podłogowe?

W ciągu ostatnich kilku lat parkiet znalazł się w czołówce trendów w projektowaniu wnętrz. Idealnie nadaje się do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnego minimalizmu, industrialnym i klasycznym, ale może być również stosowany w innych rodzajach wystroju wnętrz. Ponieważ występuje w różnych odcieniach brązu, można go dopasować do każdego rodzaju mebli, każdego koloru ścian, a nawet do akcentów z cegły lub kamienia.

Parkiet jest również doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz dodać nieco więcej wizualnej głębi do swojego domu. Niezależnie od tego, czy szukasz trójwymiarowego wyglądu, układając klepki pod kątem lub na różnych wysokościach względem siebie, czy chcesz położyć klepki na ścianach zamiast na podłodze, parkiet jest wystarczająco wszechstronny, aby spełnić Twoje potrzeby. Dobrze użyty może stworzyć wizualną dynamikę, którą można podkreślić oświetleniem z listwy pod sufitem lub lamp stojących.

Parkiet czy ogrzewanie podłogowe?

Wielu właścicieli domów zastanawia się nad tym pytaniem. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ wszystko zależy od tego jaki rodzaj parkietu wybierzemy. Należy pamiętać, że nie wszystkie gatunki drzew mają takie same właściwości i w równym stopniu nadają się do instalacji nad systemem grzewczym.

Największa obawa to, sytuacja że pod wpływem dużych zmian temperatury drewno będzie się rozszczepiać, zmieniając wygląd i objętość.
Drewno o wysokim współczynniku kurczliwości jest rzeczywiście podatne na ten proces. Szpecące pęknięcia nie pojawią się jednak, jeśli sięgniemy po odpowiedni rodzaj podłogi i zadbamy o właściwy poziom usług parkieciarskich.
Dąb, iroko, jatoba, doussie, teak, akacja i merbau nie ulegają odkształceniom, ponieważ mają długi czas na osiągnięcie równowagi higroskopijnej. Parkiety takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w użytkowaniu, mają ładną kolorystykę i rysunek słojów. Charakteryzują się walorami praktycznymi i estetycznymi.