Dobre drzwi wewnętrzne – jak ważny jest rodzaj wykończenia?

Drzwi zewnętrzne stanowią nieodłączną część każdego wnętrza. Mogą stanowić element dekoracyjny, przyciągać wzrok lub stać się zupełnie niewidoczne. Różnią się od siebie sposobem otwierania, konstrukcją, materiałem wykonania, dekorami, okleinami, profilem krawędzi, wymiarami oraz akcesoriami, jak np. klamki. Oferta rynkowa jest niezwykle bogata. Dlatego w celu wyboru najlepszych drzwi do swojego domu, nie można sugerować się tylko ich wyglądem. Dobre drzwi powinny być trwałe, aby służyły nam przez kolejne długie lata. Przed zakupem koniecznie jest przyjrzenie się im z bliska. Należy sprawdzić, z jakich materiałów oraz jak zostały wykonane. 

Jak zbudowane są drzwi wewnętrzne?

Zwykle decyzja w sprawie wyboru drzwi  podejmowana jest pod wpływem wrażenia wizualnego. Niemniej jednak na jakość drzwi składa się wiele elementów, których analiza powinna być priorytetem podczas ostatecznego wyboru.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy konstrukcji drzwi wewnętrznych:

  • drzwi ramiakowe– tworzone z dwóch ram pionowych oraz kilku poziomych. Między nimi mieści się wypełnienie w postaci paneli ze wskazanego przez producenta materiału bądź oszklenia. Mogą być wykonane z płyty MDF lub z litego drewna. Drzwi w tym typie odznaczają się wysoką stabilnością i dźwiękoszczelnością. Jedynym minusem jest ich duży ciężar.
  • drzwi płytowe – do ich szkieletu wykorzystywana jest rama z drewna lub MDF. Wypełnienie stanowi płyta stabilizująca, której struktura jest podobna do plastra miodu. To połączenie gwarantuje dużą wytrzymałość mechaniczną oraz niezwykłą stabilność. W celu zapewnienia wyciszenia konstrukcji oraz poprawy właściwości termicznych, w miejscu płyty stabilizującej wstawiana jest płyta wiórowa. Niestety takie drzwi są droższe od tych ze standardowym wypełnieniem. 

Drzwi wewnętrzne, tak samo jak wiele innych form wykończenia i wyposażenia, wpływają na odbiór całego wnętrza. Dzięki nim aranżacja może być spójna i idealnie podkreśli styl pomieszczenia. Z tego względu warto przeanalizować jakie rozwiązania w zakresie oklein i dekorów możemy brać pod uwagę:

  • lakierowanie i bejcowanie – w przypadku drzwi drewnianych jest doskonałym sposobem, aby zapewnić naturalny rysunek słojów.
  • malowanie – szeroki wybór kolorystyczny od białych po rdzawe i ciemnie kolory 
  • okleiny – to doskonałe rozwiązanie w przypadku płyt drewnopodobnych. Skutecznie imitują inne materiały, takie jak drewno. Do standardowych oklein można dobrać również efektowne dekory.

Z czego mogą być wykonane drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z wielu różnych materiałów.

W zależności od tego, gdzie chcemy je zastosować i jaką funkcję mają spełniać, wyróżniamy:

  • drzwi ze szkła – taka opcja sprawdza się najlepiej we wnętrzach loftowych i industrialnych. Występują one w różnych odmianach i kolorystyce. Od przezroczystych po mleczne. Ważne, aby sprawdzić, czy wybrane przez nas drzwi były wykonane ze szkła hartowanego o grubości kilku milimetrów. Tylko wówczas w razie wypadku zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo.
  • drzwi drewniane – są piękne i  zachowują najwyższe walory estetyczne. Mogą być wykończone wysokiej jakości okleinami naturalnymi lub lakierami. Dzięki temu przez długie lata są w stanie zachować piękny wygląd i trwałość.
  • drzwi z płyt kompozytowych – to materiały drewnopochodne, które możemy stylizować okleinami syntetycznymi. Mają szeroki wachlarz barw. Doskonale imitują drewno i bez najmniejszego problemu można je dopasować do każdego wnętrza. Charakteryzują się doskonałą trwałością i są łatwe w utrzymaniu czystości.

Jakie są rodzaje ościeżnic? 

Na efekt końcowy mają wpływ nie tylko wybrane drzwi, ale także ościeżnice.

Wyróżniamy dwa rodzaje: stałe i regulowane.

W przypadku ościeżnic stałych, ich szerokość musi być starannie i dokładnie dobrana do grubości murów, na których zostaną osadzone. W przypadku złego zmierzenia murów montaż okaże się niemożliwy.

Dla osób mniej doświadczonych lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest wybór ościeżnic, które umożliwią ich dopasowanie do grubości ścian. 

Należy jednak zaznaczyć, że pomiar grubości ściany nie jest jedyną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Z tego względu dobrze jest, aby drzwi zostały zamontowane przez wykwalifikowanego specjalistę. Profesjonalny montaż daje gwarancję zachowania funkcji takich jak łagodne domykanie, czy wyciszenie. 

Zarówno rodzaj wypełnienia, jak i zastosowany materiał, ościeżnica i wykończenie warstwy zewnętrznej decyduje o ostatecznym wyglądzie i funkcjonalności drzwi. Niezwykle istotna jest trwałość konstrukcji, odporność na zarysowania i inne uszkodzenia oraz niepodatność na wilgoć. Przy wyborze dobrze kierować się zasadą odpowiedniego dobrania barwy do wnętrza. Kolor powinien pasować do jakiegoś elementu wnętrza np.: ścian, podłóg lub mebli. W przypadku wyboru drzwi do pomieszczeń gospodarczych istotnym kryterium wyboru jest izolacja hałasu i temperatury. 

Tylko przemyślany wybór i zakup odpowiedniego rodzaju drzwi pozwoli nam cieszyć się funkcjonalnym i estetycznym wnętrzem przez długie lata.