Jak myć i konserwować podłogi drewniane?

Prawidłowy sposób mycia oraz konserwacji pozwala zachować podłogę drewnianą w świetnej kondycji, co przekłada się na długowieczność tego rodzaju posadzek. Jak czyścić drewno domowymi sposobami, by nie uszkodzić jego struktury? Czy ilość wody lub rodzaj detergentu także mogą mieć wpływ na taką podłogę? W dzisiejszym artykule dzielimy się naszą wiedzą na ten temat!

Podstawowa pielęgnacja podłogi z drewna

Wbrew pozorom codzienna, podstawowa pielęgnacja podłogi z drewna nie jest ani trudna, ani pracochłonna. Najistotniejsze jest jedynie regularne usuwanie z powierzchni piasku oraz większych zabrudzeń, które mogłyby prowadzić do zarysowania drewna. Taka podłoga może być odkurzana zarówno z użyciem odkurzacza (z ssawką uzupełnioną ochronnym włosiem), jak i tradycyjnej miotły.

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się gładką powierzchnią, możesz też zadbać o kilka kwestii. Zarówno przed, jak i za drzwiami wejściowymi zamontuj solidne wycieraczki do obuwia. W ten sposób Ty, domownicy oraz Twoi goście będą mogli wstępnie pozbyć się części zabrudzeń, takich jak piasek znajdujący się w zagłębieniach podeszwy. To właśnie on jest największym zagrożeniem dla drewna!

Ważne jest również dbanie o natychmiastowe wycieranie wszelkiego rodzaju mokrych zabrudzeń. Rozlana woda, kilka kropel zupy z miski czy inne substancje mogą bowiem wnikać głębiej w strukturę drewna, prowadząc do jego przebarwienia. Dbanie o szybkie osuszenie powierzchni zapobiega takim uszkodzeniom.

Meble, które są regularnie przesuwane, a do takich można przede wszystkim zaliczyć krzesła, fotele czy też ewentualnie stoły polecamy ponadto zabezpieczyć od spodu odpowiednimi podkładkami. Mogą to być zarówno plastikowe ślizgacze meblowe, jak i lekkie i łatwo dostępne w wielu sklepach nakładki wykonane z filcu.

Domowe metody mycia – czy warto ryzykować?

Odpowiednio oczyszczona z kurzu podłoga musi też być co pewien czas odświeżana „na mokro”. Internet pęka w szwach od porad dotyczących domowych metod mycia, które mają zagwarantować połysk i odpowiednią konserwację. 

Użytkownicy polecają używanie oliwy z oliwek, mycie drewna roztworem wody z octem czy też boraksem lub szarym mydłem. Chociaż są to substancje naturalne, nie muszą być ani skuteczne, ani bezpieczne dla posadzki. Nie polecamy stosowania takich domowych środków, które mogą niestety przebarwiać drewno lub głęboko je uszkadzać. Warto też pamiętać o tym, by dobierając sposób konserwacji, kierować się rodzajem wykończenia swojego parkietu.

Konserwacja lakierowanej podłogi drewnianej

Drewniana podłoga lakierowana jest podłożem, które można utrzymać w czystości i konserwować w prosty i efektywny sposób. Twarda powłoka zapobiega wnikaniu wilgoci oraz utwardza wierzchnią warstwę drewna.

Wybierając detergent zapewniający prawidłową konserwację powierzchni należy jedynie upewnić się, że jest przeznaczony do pielęgnacji drewna. Zalecamy przy tym, by wybrany preparat nie zawierał dodatku olejków, które mogą tworzyć na drewnie nieestetyczne zacieki. Ważne jest także dobranie akcesoriów, którymi będzie myta podłoga lakierowana. Najlepiej sprawdzą się mopy o płaskiej konstrukcji, wyposażone w końcówkę wykonaną z mikrofibry. Jest to bardzo miękki materiał, który nie rysuje powierzchni, a do tego jest bardzo chłonny, zatem nie pozostawia nadmiaru wody na podłodze. 

Jak dbać o olejowaną podłogę z drewna?

Olejowana podłoga z drewna wymaga nieco więcej pracy i starannie dobranych metod konserwacji. Powierzchni nie chroni w tym przypadku zewnętrzna powłoka. Specjalny olej służy bowiem wzmacnianiu drewna od środka – wnika głęboko nadając mu odporność i podkreślając jego strukturę czy wybarwienie. 

Niestety, w przypadku drewnianej podłogi olejowanej kompletnie zrezygnuj z tradycyjnego mycia, by nie naruszyć warstwy oleju. Deski lub parkiet można przecierać wilgotną ściereczką. Na rynku dostępne są ponadto specjalne preparaty o działaniu natłuszczającym, które można rozcieńczać i takim płynem odświeżać olejowane drewno.

Dbanie o podłogę przez lata użytkowania

Podłoga wykonana z drewna może służyć przez wiele lat, jednak konieczne będzie dbanie o nią także poprzez dodatkowe zabiegi konserwacyjne. Należą do nich:

  • cyklinowanie – czyli szlifowanie, które przeprowadza się co kilka lat lub częściej, jeśli podłoga wydaje się bardzo zniszczona czy poszarzała,
  • lakierowanie – powinno być wykonane bezpośrednio po cyklinowaniu, kiedy drewno pozostaje w stanie surowym (zostaje z niego zdarta cała poprzednia powłoka ochronna),
  • olejowanie – podłogi olejowane należy konserwować z regularną częstotliwością – w przypadku nowych podłóg należy ten zabieg powtórzyć nawet trzykrotnie w ciągu pierwszego roku użytkowania, później mniej więcej raz lub dwa razy do roku.

Zastosowanie naszych wskazówek pozwoli zachować każdą drewnianą podłogę w doskonałym stanie. Regularne dbanie o posadzkę zapobiega głębokim uszkodzeniom i innym zniszczeniom powierzchni.