Jaką szerokość desek wybrać?

Często ludzie są zaskoczeni, gdy odkrywają, że rodzaj drewna i szerokość deski są tym, co naprawdę ma znaczenie. Ponieważ każdy z tych parametrów ma swoje własne cechy, pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie wyjaśnienie, dlaczego są one ważne i co należy zrobić, aby upewnić się, że użyjemy odpowiedniej deski do naszego pokoju.

Rozmiar deski podłogowej zależy od rozmiaru pnia drzewa (lub kłody), który określa rozmiar każdej deski. Dlatego wąskie deski są produkowane z drzew, których pnie mają średnicę mniejszą niż 4 cale. Standardowe deski mają szerokość od 3,5 do 6 cali. Szeroka deska podłogowa jest zatem produkowana z większych kłód o średnicy powyżej 6 cali, choć obecnie jest to rzadsze ze względu na lepszą technologię i bardziej spójną kontrolę jakości.

Oprócz sprawdzenia rodzaju użytego drewna należy również zwrócić uwagę na inne cechy deski:

  • kolor
  • usłojenie
  • sęki

Przy wyborze odpowiedniej szerokości desek należy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać we wnętrzu.
Jeśli szukasz stylu, który sprawi, że przestrzeń będzie wydawać się większa, wybierz wąskie deski. Szerokość do 100 mm jest idealna do mniejszych pomieszczeń i przestrzeni o nieregularnych kształtach.
Z drugiej strony, jeśli wolisz bardziej tradycyjny wygląd lub masz do pokrycia dużą przestrzeń, wybierz deski o standardowej szerokości – od 120 do 180 mm.
Bez względu na to, jaką szerokość wybierzesz, pamiętaj, aby zapytać swojego eksperta od podłóg, jak różne układy mogą zmienić wygląd Twojej podłogi. W końcu wzór w jodełkę sprawi, że wąskie deski nabiorą wyrazu!

Ale nie chodzi tylko o szerokość! Przy wyborze podłogi ważny jest również kolor desek, a okazuje się, że możesz to wykorzystać na swoją korzyść.
Jasny kolor sprawi, że pokój będzie wydawał się większy, podczas gdy ciemny kolor go pomniejszy – warto przemyśleć ten fakt.
Spróbuj poeksperymentować z różnymi stylami. Na przykład, egzotyczne drewno sprawi, że każdy pokój będzie bardziej elegancki. Z drugiej strony, ciemny kolor może być nieco przesadzony. Klasyczne deski dębowe są zawsze bezpiecznym wyborem i sprawdzają się w niemal każdym otoczeniu.
Pamiętaj, że drewniane podłogi wymagają specjalnej pielęgnacji. Upewnij się, że regularnie je czyścisz i dbasz o ich konserwację – ale nie martw się! Możesz łatwo odnowić naturalny parkiet, usuwając wszelkie widoczne uszkodzenia lub zadrapania na jego powierzchni.