Konserwacja tarasu

Jak i dlaczego konserwować taras 

Drewniany taras jest przyjazny dla środowiska i może być pięknym dodatkiem do Twojego domu. Dzięki prawidłowej pielęgnacji zachowa trwałość i piękny, intensywny kolor na wiele lat.

Drewno to produkt naturalny i higroskopijny. Oznacza to, że ma zdolność przekazywania pary wodnej między drewnem, a otaczającą go atmosferą. Z tego względu jest narażone na działanie niekorzystnych dla niego czynników środowiskowych, takich jak: słońce, deszcz, śnieg czy mróz. Są to powody, przez które taras ulega naturalnemu zużyciu. Traci swój pierwotny kolor oraz pokrywa się szarym nalotem, tak zwaną patyną. 

Kilka prostych kroków w celu konserwacji drewnianego tarasu

Renowacja drewnianego tarasu składa się z trzech etapów:

– Czyszczenie powierzchni 

– Sprawdzenie ubytków drewna i jego naprawa 

– Zastosowanie oleju do drewna w celu ochrony przed czynnikami środowiskowymi 

Czyszczenie powierzchni tarasu 

Drewniany taras należy konserwować dwa razy do roku. W okresie jesiennym oraz wiosną. W tym celu zalecamy staranne czyszczenie desek tarasowych wodą z mydłem lub detergentem. Drewno jest porowate, dlatego należy je dokładnie wyczyścić, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogą się na nim znajdować.  Bardzo często gromadzą się na nim drobne cząstki roślin, ziemia i glony. Można ułatwić sobie czyszczenie przy pomocy myjki ciśnieniowej. Zastosowanie specjalistycznego narzędzia podniesie efektywność i sprawi, że będzie to dokładniejsze, niż za pomocą ręcznych sposobów. Niestety w miejscach, gdzie zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe, myjka może nie wystarczyć. Wówczas polecamy użyć szczotkę z twardym włosiem wraz ze środkiem chemicznym, który nie odbarwi desek. Preparaty sprzedawane są głównie w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z zaleceniami producenta. 

Po  dokładnym umyciu, drewno trzeba opłukać czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Sprawdzenie stanu desek tarasowych

W celu przygotowania drewnianego tarasu do użytkowania po zimowej przerwie należy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie są deski. Jeśli zauważysz jakiekolwiek ubytki, koniecznie je uzupełnij. Sprawdź powierzchnię pod kątem łuszczenia się farby, wystających gwoździ, zszywek i wkrętów oraz luźnych desek. Usuń wszelkie gwoździe i zszywki za pomocą młotka i ściągacza do tego typu rzeczy.

Drewniany taras po zimie wymaga ponownego zabezpieczenia. Może się okazać, że konieczne będzie szlifowanie starych powłok i łuszczącej się farby. Taką czynność warto przeprowadzić również w momencie, gdy zauważymy wystające drzazgi na powierzchni drewna. Szlifowanie najlepiej wykonać za pomocą szlifierki elektrycznej  z okrągłą podstawą. Po wykonanej pracy należy oczyścić deski tarasowe z pyłu powstałego podczas szlifowania. 

Olejowanie tarasu 

Pokryj cały taras olejem do drewna w celu ochrony przed czynnikami środowiskowymi. Olejowanie ma za zadania ochronić drewno przed zabrudzeniami oraz wnikaniem wody, aby zabezpieczyć deski przed pęcznieniem. Olej do drewna nie tworzy na powierzchni desek nieprzepuszczalnej powłoki, wnika w strukturę materiału i chroni go od środka. Olejowanie zapewnia naturalny wygląd materiału, przy jednoczesnym wzmocnieniu koloru oraz uwidocznieniu usłojenia. Olej należy nanieść szerokim pędzlem z twardym włosiem (nie stosuj wałka), który zabezpieczy powierzchnię ryflowaną. Koniecznie dostosuj szerokość pędzla do deski. Do pokrycia niedostępnych miejsc użyj mniejszego pędzla. Po 15-30min od nałożenia oleju, jego nadmiar rozetrzyj po drewnianej powierzchni. W przypadku, gdy producent nie zaleca inaczej, przystąp do powtórnego olejowania tarasu kolejnego dnia. Następna warstwa zapewni jeszcze lepszą ochronę desek przed uszkodzeniami. Do renowacji i konserwacji tarasów drewnianych, stanowczo nie nadają się lakiery oraz lakierobejce. Olejowanie można przeprowadzić w temperaturze od 10-25 stopni celsjusza. Produkty olejowe można nanieść wyłącznie na suche deski, nienagrzane od promieni słonecznych. 

Jak konserwować deski tarasowe wokół basenów?

Deski tarasowe, które są zamontowane wokół basenów, wymagają szczególnej troski i zabezpieczenia. Renowacja drewna, tak jak w przypadku zwykłego tarasu opiera się na dokładnym oczyszczeniu, zlikwidowaniu usterek oraz zaimpregnowaniu powierzchni. Najważniejsze, aby produkty do tego użyte, było odporne na wilgoć oraz zabezpieczały deski przed  puszczaniem koloru. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w innym przypadku będą zabarwiać wodę w basenie. W okresie zimowym należy pamiętać, aby na tarasie nie zalegał śnieg, a deski były utrzymane w czystości. 

Zabezpieczenie powierzchni w okresie jesienno-zimowym przebiega na tych samych zasadach, co w okresie wiosenno-letnim. Na konserwacji drewnianego tarasu nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ praca i pieniądze związane z jego budową i wykończeniem pójdą na marne.  Każdy etap renowacji powinniśmy wykonać dokładnie i używać środków to tego przeznaczonych. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nasz taras zachowa swój wygląd i funkcjonalność przez kolejne długie lata.