Modne wnętrza i schody 2022

Trendy w schodach i wnętrzach 2022r.

Każdy kolejny rok przynosi ze sobą nowe trendy. Co góruje w 2022r. i jak aranżować pomieszczenia, aby były modne i funkcjonalne?
Zgłębiliśmy dokładnie ten temat, prześledziliśmy wszystkie możliwe targi wnętrzarskie i przeanalizowaliśmy inspiracje, aby streścić to wam w jednym artykule.

Modne kolory 2022r.

Instytut Pantone rokrocznie wybiera kolor, który będzie przeważał w naszym życiu nad pozostałą paletą barw. Instytut za pomocą wybranego koloru stara się odzwierciedlić nastroje i pragnienia ludzi.
W tym roku 2022 dominować będzie kolor o nazwie Very Peri. Jest to mieszanka niebieskiego oraz fioletowego. Ciepła tonacja ma obudzić w ludziach pokłady kreatywności oraz zapał do działania.
Wytypowany kolor można będzie zobaczyć w elementach wyposażenia mieszkania, a także na ścianach i podłogach. Nie należy jednak brać go przesadnie poważnie. Ten piękny odcień może zagościć w naszych domach w postaci subtelnych dodatków. W parze z nim w tegorocznych trendach będą przeważać jasne i delikatne barwy, takie jak: biel, szarość, czerń i odcienie pastelowe.

Style i materiały 2022r.

Minimalizm już od jakiegoś czasu jest na świeczniku, ale w tym roku w nieco zmienionym wydaniu. Prosta forma elementów wyposażenia pomieszczeń, przełamana efektownym elementem dekoracyjnym. Jednolita, przyciągająca wzrok tapicerka na sofie, czy narożniku powinna wystarczyć, aby wnętrze olśniewało.

Styl Japandi, który cieszył się popularnością w roku poprzednim, zyskuje coraz większe grono zwolenników i w dalszym ciągu jego pozycja powinna się utrzymać w roku 2022r. Jest to połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Proste bryły i geometryczne linie zapewniają upragniony minimalizm. Ze stylu skandynawskiego zapożycza jest prostota, stonowane barwy oraz zamiłowanie do natury. Natomiast ze stylu wabi-sabi czerpiemy nawiązanie do kultury japońskiej, która jest związana z przemijaniem, sztuką kintsugi, zachowaniem przestrzeni, dobrym oświetleniem wnętrz i dewizą “im mniej, tym lepiej”.

W tym roku dominuje natura. Dotyczy to mebli oraz dodatków. Do łask z poprzednich lat wraca bambus oraz rattan, który niekonieczne komponuje się ze wszystkimi aranżacjami. Pleciony fotel lub mały stołek wystarczy, aby wnętrze było modne, ale nieprzesadzone.

Kształty i formy w 2022r.

Obłe kształty zdominują wnętrza w 2022r. Podłużne i okrągłe wykończenia zapewnią delikatność i subtelność, co pozwoli uzyskać przytulny klimat pomieszczeń. Odejście od klasycznych, kanciastych wykończeń przełamie surowy minimalizm, który wniesie trochę lekkości i nowoczesności do naszego domu.

Modne schody w 2022r.

“Tegoroczne projekty modeli schodów to połączenie nowatorskich form konstrukcyjnych z nowoczesnym designem. To rozwiązania, które wraz z upływem lat nie pozostaną w tyle, a wręcz przeciwnie, będą dopasowywały się do wciąż ewoluujących trendów aranżacyjnych.”
mówi Andrzej Zbąski, ekspert z Rintal Polska.

  • Schody w stylu japandi

We wnętrzu zaaranżowanym w stylu japandni doskonale sprawdzą się schody wykonane z naturalnego drewna dębowego. To połączenie skandynawskiej neutralności, która przełamana jest wyrazistą formą charakterystyczną dla orientalnej Japonii.

  • Schody w stylu minimalistycznym

Tak samo, jak we wnętrzach, styl minimalistyczny nabiera trochę innego znaczenia również w kontekście schodów. Industrialne akcenty, wyrażone surowym materiałem, prostą, geometryczną formą oraz monokolorystyką.
Bardzo ważne, aby oprócz oczywistej użytkowej funkcji stanowiły również harmonijną ozdobę wnętrza. W minimalistycznym stylu pomieszczeń idealnie sprawdzą się schody w jak najprostszej formie. Stopnie wychodzące ze ściany, tradycyjne wykończenie, bez jakichkolwiek zbędnych upiększeń. Szklane lub metalowe balustrady w odcieniach szarości, połączone z drewnianymi stopniami to doskonałe połączenie w tego typu wnętrzach.

  • Schody w stylu modern classic

To styl, który łączy tradycję z nutką nowoczesności i idealnie pasuje do współczesnych oraz klasycznych wnętrz. Styl w wydaniu modern classic dąży do podkreślenia naturalnego drewna w jasnej barwie. Zupełnie inaczej jak w latach poprzednich, nawiązujących do vintage. Charakterystyczne detale w tej aranżacji to wykończenie schodów elementami kutymi.

W tym stylu istotne jest, aby podkreślić chłodny charakter zaaranżowanej przestrzeni. W nowoczesnym lofcie wszystkie elementy techniczne: rurki, belki, śruby są na pierwszym planie. W stylu loftowym połączenie metalu z ciemnymi barwami daje niepowtarzalny wygląd całej konstrukcji. Stalowa balustrada w prostych lub najbardziej różnorodnych kształtach, często połączona z drewnianymi stopniami oddaje charakter takiego wnętrza.

  • Schody w stylu nowoczesnym

Nowe oblicze stylu nowoczesnego w 2022r. to z jednej strony połączenie minimalizmu bazującego na niewielkiej palecie barw, a z drugiej industrializmu wykorzystującego elementy metalowe. W tym stylu przeważają jasne, monochromatyczne barwy. Biel oraz naturalny odcień drewna. Chłodna stylizacja pomieszczeń bazuje na prostych i geometrycznych kształtach.
Schody w stylu nowoczesnym optycznie powiększają i rozjaśniają przestrzeń.

Wnętrza w 2022r. będą przybierać różne oblicza. Niemniej zachęcamy do racjonalnego zrównoważonego podejścia do kwestii projektowych. Nie bazujmy tylko na tym, co jest modne przez krótką chwilę. Zaaranżowane wnętrze prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej.