Na czym polega cyklinowanie podłóg?

Drewniane podłogi cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Są trwałe i wytrzymałe, a przy tym piękne. Jednym z zabiegów, który należy wykonywać co kilka lat jest cyklinowanie.

Cyklinowanie wykonuje się po to, aby zedrzeć wierzchnią, uszkodzoną i zużytą warstwę podłogi drewnianej, a tym samym ją odświeżyć. Jest to najlepszy sposób na renowację powierzchni drewnianej.

Jak przebiega cyklinowanie?

Cyklinowanie podłóg odbywa się z użyciem specjalistycznych maszyn, zwanych cykliniarkami. To, ile razy proces trzeba będzie powtórzyć dla osiągnięcia najlepszych rezultatów jest uzależnione od uszkodzenia podłogi. Najczęściej zabieg powtarzany jest od 3 do 5 razy, w stopniu intensywności dopasowanym do rodzaju drewna.

Jakie zalety ma cyklinowanie podłóg?

Trzeba mieć świadomość, że cyklinowanie zmniejsza grubość podłogi, mniej więcej o 1-2 mm. Trzeba dobrać tę metodę do rodzaju drewna, ponieważ w niektórych przypadkach podłogi są mocno podatne na uszkodzenia mechaniczne, a tego przecież każdy chce uniknąć. Najczęściej zabieg ten wykonuje się w celu odświeżenia powierzchni, usunięcia z niej trwałych zabrudzeń, wyrównania powierzchni, usunięcia rys i drobnych ubytków. Cyklinowanie pomaga także usunąć stare warstwy lakieru obniżające estetykę. Skutecznie ten zabieg wpływa na wygląd podłogi, która wygląda jak nowa.

Cyklinowanie jest zabiegiem, na który warto zdecydować się, gdy chcesz odnowić podłogę. Przeprowadzane raz na kilka lat pozwoli na utrzymanie jej wyjątkowego wyglądu przez bardzo długi czas.