W jaki sposób dbać o parkiet?

Parkiet to piękny element wystroju, który stylu i atmosfery każdemu pomieszczeniu. Ale aby był trwały, parkiet powinien być regularnie czyszczony lub pokryty wykładziną na wierzchu, gdy nie jest używany.

Jak pielęgnować i myć parkiet?

Lakierowany parkiet należy chronić przed piaskiem i wodą, a zabrudzenia – zwłaszcza te nietypowe, jak plamy z tuszu czy tłuszczu – należy natychmiast usuwać.
Podczas czyszczenia lakierowanego parkietu warto odkurzyć całą podłogę, a następnie przetrzeć ją wilgotną szmatką. Nigdy nie należy stosować preparatów zawierających parafinę lub silikon na tego typu podłogi!
Do czyszczenia parkietów olejowanych należy użyć suchego mopa lub szczotki przeznaczonej do tego celu. Z kolei do czyszczenia podłóg woskowanych należy użyć wilgotnego mopa, a następnie wypolerować je miękkimi ściereczkami.

Jakich środków używać do czyszczenia parkietu?

Ponieważ na parkietach, nawet lakierowanych, nie wolno stosować uniwersalnych środków czyszczących, rozważenie tej kwestii jest szczególnie ważne – ponieważ ze względu na swoją siłę, większość środków czyszczących do twardego drewna może uszkodzić powłokę na parkiecie.

W większości sytuacji zaleca się stosowanie dedykowanych środków do czyszczenia danego rodzaju podłóg. W przypadkach, gdy nie można znaleźć zaleceń producenta danej marki, należy bezwzględnie stosować się do instrukcji umieszczonych na etykietach środków czyszczących.